top of page

Понаднормова праця в Польщі: що потрібно знати.


Багато українців у Польщі стикаються з понаднормовою працею. Але мало хто розуміється на нюансах такої роботи - кого і коли залучають, що робити, якщо роботодавець відмовляється виплачувати компенсацію.


Отже, що ж таке понаднормова праця? Це вид роботи, який відбувається поза робочими годинами. Згідно зі статтею 129 Трудового кодексу Польщі, максимальна кількість робочих годин на тиждень не може бути більшою, ніж 40. Понаднормовою є робота яка:

  • Триває понад 8 годин у п’ятиденному робочому графіку.

  • Триває більше, ніж кількість годин, які встановлені у робочому графіку.

  • Триває більше, ніж 40 годин на тиждень.


Понаднормова робота може бути передбачена і по оформленню працівника за умовою о праці (umowa o pracę) та умовою злеценя (umowa zlecenia). Проте, зауважуємо, що умова злеценя не регулюється трудовим кодексом Польщі а відтак і оплата за понаднормові робочі години гарантована тільки у випадку, якщо працівник працевлаштований за умовою о праці.


При працевлаштуванні за умовою злеценя також можна розраховувати на компенсацію за переробіток. Але в такому випадку ці положення повинні бути прямо зазначені в трудовому договорі. Тому при підписанні умови варто звернути увагу чи прописаний цей пункт в договорі й чи передбачена компенсація за понаднормові робочі години.


У Трудовому кодексі Польщі чітко прописані виміри понаднормової праці:

  • Щорічні. Загальна кількість переробіток на рік не може перевищувати 150 годин.

  • Щотижневі. Упродовж одного тижня можна перепрацьовувати не більше, ніж 48 годин.

  • Щоденні. Прямих обмежень не передбачено. Але сумарне число робочих годин, разом з переробітком, не повинно перевищувати 13.


Варто зазначити, що є можливості корегувати ці показники. Наприклад, якщо упродовж одного тижня працівник перепрацював 50 годин, упродовж наступного тижня понаднормові години повинні становити не більше, ніж 48. Також, за рік можна відпрацювати понаднормово більше, ніж 150 годин, але за умовою, що щотижневі та щоденні переробітки не перевищують законних показників.

У випадку з щоденними переробітками ситуація може виглядати так:

  • 8-годинний робочий день – не більше 5 годин переробітку.

  • 10-годиннй робочий день – не більше 3 годин переробітку.

  • 12-годинний робочий день – не більше 1 години переробітку.


Якщо працівника змушують працювати більше, ніж 13 годин – це є незаконним. Трудове законодавство Польщі чітко передбачає, що період відпочинку працівника, не залежно від трудового договору, повинен становити не менше, ніж 11 годин. Тож роботодавець не має права примушувати працювати більше.


Як же оплачується працівнику понаднормова робота? Можна розраховувати на 100% компенсації у випадку, якщо понаднормова робота відбувається:

  • Вночі.

  • У вихідний або святковий день, якщо вони не є робочими за затвердженим графіком.

  • У вихідний, який став компенсацією за раніше відпрацьований час.

У всіх інших випадках понаднормовий робочий час покривається на 50% від оплати за роботу в звичайні робочі години.


Оскільки цей умова злеценя не керується Трудовим кодексом, засади оплати понаднормових годин тут можуть бути трохи іншими. Потрібно дивитися на те, яка форма оплати передбачена в контракті:

  • Якщо це погодинна оплата – працівнику заплатять за усі відпрацьовані години.

  • Якщо вказано місячну ставку – у цьому випадку загальна сума, яка вказана в контракті, ділиться на мінімальну погодинну ставку (23,50 злотих брутто на годину в 2023 році) й отримане число – це кількість робочих годин, котрі повинен відпрацювати працівник. Усі години, які виходять за межі цього числа, повинні оплачуватися додатково.


Якщо роботодавець відмовляється виплатити вам гроші за понаднормову працю:

  • Особисто поговорити з роботодавцем. Часто трапляється, що роботодавець не виплатив гроші через неуважність, а не через злі намірі. Тож перемовини допоможуть прояснити цю ситуацію.

  • Написати скаргу на роботодавця. Звернутися до Інспекції праці (PIP). У випадку, якщо перемовини не мали користі, потрібно звернутися до Окружної інспекції праці. Втім, це неможливо, якщо працівник працевлаштований на умові злеценя. Перед зверненням потрібно зібрати всі докази, що була понаднормова робота.

  • Звернутися до суду. Цим способом можна скористатися незалежно від того, який тип трудового договору має працівник. Однак, також потрібно зібрати усі докази, які доводять, що була робота, яка виходить за межі робочого графіку.

Comments


bottom of page